Turistika je v Česku a na Slovensku nesmírně oblíbená vzhledem k mnohaleté tradici, která se ještě váže ke společnému státu Čechů a Slováků. Češi rádi cestovali do Nízkých a Vysokých Tater, na Malou a Velkou Fatru či Vihorlat a Slováci naopak mířili do Krkonoš, Beskyd, nebo na Šumavu. A právě pohoří lákají našince nejvíc, neboť je tu čistý vzduch, daleké rozhledy, žádné poblázněné davy v nákupních centrech a v současné době i minimální riziko nákazy Covidem-19.
Mapa je základní vybavení
Spoléhat se na mobilní telefon, i když máte s sebou několik powerbank, je pošetilé. To vám potvrdí každý, komu selhal mobil ve chvíli, kdy to nejméně očekával. Papírová mapa je zkrátka sázka na jistotu a v horách to platí dvojnásob. Rozmáčená mapa vám ale nebude k ničemu, zvláště potřebujete-li si ji rozložit a překládat, takže se vám mokré překlady mohou i roztrhnout. Zkušení horalové vám potvrdí, že se vyplácí ji vkládat do sáčku se zipem a mít pro jistotu ještě jednu rezervní, uvnitř sáčku je v bezpečí a můžete ji mít zavěšenou na batohu nebo v kapse bundy stále při ruce.
Nemusíte na mobil nutně zanevřít, může vám pomáhat a mapu zastoupit, ale opět byste jej měli mít zabezpečený před průnikem vlhkosti. A k tomu se zipové sáčky výborně hodí vždy, venku v přírodě se mohou vyskytnout nepředvídatelné situace a citlivá elektronika není v takové chvíli asertivní. Nic vám neodpustí a prostě přestane fungovat.
A co toaletní papír, ubrousky, kapesníky? Máte je zabalené v sáčku s uzavíracím zipem, anebo se domníváte, že do igelitového pytlíku bez uzavírání v batohu voda přece nemůže proniknout? Vsaďte raději na jistotu, zip sáček je za pár korun a rozmáčený toaletní papír v přírodě – to se můžete dostat do situace, jakou zachytili tvůrci filmu „S tebou mě baví svět“, kdy Pavel Nový tvrdí svému synovi uprostřed sněhových závějí, že „lopuch tu není“ a bere do ruky smrkové jehličí.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím