Lidé s bipolární poruchou trpí především velmi silnými výkyvy nálad, které se projevují buď jako deprese či mánie.
· Mánie je chorobně nadnesená nálada, člověk zažívá příliv energie a je nadměrně aktivní. Zvýšeně mluví, navazuje snadno vztahy, může být v této fázi sexuálně promiskuitní, nemůže spát, objevuje se podráždění, neklid. Problémem bývá rizikové neuvážené jednání, podepisování nevýhodných smluv, nadměrné utrácení apod. Pro okolí je dobře viditelné zvýšené sebehodnocení. Při silné mánii se nezřídka objeví psychotické příznaky jako extrapotenční bludy nebo halucinace, kdy jsou lidé přesvědčeni o své výjimečnosti, nadání a vyvolenosti. Nemocní samotní tuto fázi onemocnění vnímají jako příjemnou, ovšem pro okolí je nesmírně vyčerpávající i ohrožující např. strach o rodinné úspory či majetek.
Nezřídka se lidé v mánii mají tendenci rozvádět, odstěhovat se, vyvolávat spory doma i na pracovišti apod.
· Depreseje pojmem známějším. Člověk začne být zvýšeně unavený, nevýkonný, špatně spí a obtížně vykonává a plní své každodenní činnosti a povinnosti. Chybí prožitek radosti, nemocný je bez zjevného vnějšího důvodu smutný, nesoustředěný. Při těžké depresi se mohou rozvinout psychotické příznaky, které na rozdíl od mánie, kdy si člověk připadá jako král, zahrnují pocit vlastní špatnosti, bezcennosti, pocity viny apod. Toto může vyústit až v sebevražedné jednání.
Bipolární porucha (dříve maniodepresivní psychóza) většinou propukne u mladých lidí mezi 20 a 25 lety, ale může se objevit dříve, dokonce i v dětství. Díky tomu je často zaměněna s projevy puberty. Pokud se s tímto onemocněním nepracuje a neléčí se, jeho průběh má tendenci se zhoršovat. Mohou se objevit sebevražedné myšlenky i pokusy, lidé si často pomáhají konzumací alkoholu, což ovšem jejich stav řeší pouze pocitově a na chvilku. Obecně alkohol nemoc výrazně zhoršuje a o to hůře se léčí. V sociální sféře se objevují konflikty ve vztazích jak doma, tak na pracovišti. Toto onemocnění je obrovskou zátěží jak pro nemocného, tak i pro okolí.
V léčbě se uplatňuje dodržování zdravého životního stylu a denního řádu. Psychoterapie představuje doplněk k základní a nutné psychiatrické léčbě pomocí medikamentů. Uplatňují se stabilizátory nálady, antipsychotika, hypnotika či antidepresiva. Je třeba spolupráce pacienta i jeho blízkých s psychiatrem, aby byla nalezena a nastavena vhodná kombinace léků, která udrží nemoc pod kontrolou. Toto onemocnění je obrovskou zátěží jak pro pacienta, tak i pro okolí.
O životě s bipolární poruchou píše velmi realisticky její nositel Thomas Melle v knize Svět v zádech.